fot. ms.gov.pl
Wymiar kary, na którą zostaną skazani Katarzyna i Marcin P., zostanie ogłoszony na następnym posiedzeniu.

Sąd uznał oskarżonych winnymi oszustw podatkowych i prowadzenia nielegalnej działalności parabankowej. Prokuratura wnioskowała o 25 lat więzienia dla obojga oskarżonych, obrońcy oskarżonych wnosili o uniewinnienie. Marcin i Katarzyna P. nie pojawili się w sądzie.

Amber Gold to firma, która działała w latach 2009-2012, miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientom obiecywała wysokie oprocentowanie. W 2011 roku firma przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. W sierpniu 2012 roku firma założona przez Marcina P. ogłosiła upadłość, nie wypłacając swoim klientom powierzonych jej pieniędzy.

Śledczy twierdzą, że małżeństwo oszukało w sumie niemal 19 tysięcy osób, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem o wartości 850 milionów złotych. Proces Marcina i Katarzyny P. zaczął się w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w marcu 2015 roku.

W trakcie ponadtrzyletniego przewodu sądowego odbyło się ponad 180 rozpraw, przesłuchano około 730 świadków i 10 biegłych. Część przesłuchań odbyła się za granicą.
IAR/rż