fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda podziękował polskim harcerzom za to, że przyjechali uczcić polskich bohaterów w 75. rocznicę zwycięstwa pod Monte Cassino. Uroczystość odbywa się na polskim Cmentarzu Wojennym.

Prezydent podkreślił, że Monte Cassino to „kawałek polskiej ziemi”: - Ten cmentarz, na widok którego ściska się serce, a który zna każdy Polak, obok tego klasztoru, którego z żadnym innym pomylić nie można i jestem przekonany, że nikt w Polsce nie pomyli. Te groby bohaterów tamtej bitwy, którzy szli ziemią włoską, ale chcieli iść z ziemi włoskiej do Polski – jak w naszym hymnie narodowym. Ale nie dotarli do niej. Zostali tutaj, na tej ziemi, na tym cmentarzu. To ona ich litościwie przytuliła.

W uroczystościach pod Monte Cassino biorą udział weterani, prezydenci Polski i Włoch, ministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Jest też około półtora tysiąca harcerzy.

Bitwa o Monte Cassino jest uznawana za jedną z najbardziej zaciętych i krwawych walk w czasie drugiej wojny światowej, obok Stalingradu, lądowania w Normandii i Powstania Warszawskiego.

Bitwa była szeregiem walk między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie klasztoru położonego na wzgórzu. 18 maja 1944 roku klasztor i wzgórze zdobył 2. Korpus Polski. Alianci stracili łącznie 54 tysiące ludzi. Zginęło w sumie 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych. Polski atak otworzył aliantom drogę na Rzym. 

IAR/aj

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o bitwie pod Monte Cassino