fot. Przemysław Grabiński
Historia lotnictwa w Pile oraz pojazdy i sprzęt wojskowy na wyciągnięcie ręki – takie atrakcje na Noc Muzeów przygotowało Pilskie Muzeum Wojskowe. 

Na tereny lotniska w Pile, gdzie muzeum prezentuje swoje eksponaty przychodzą nie tylko miłośnicy militariów, ale i całe rodziny: - Przyjechaliśmy oglądać i zwiedzać. Dzieci malutkie, lubią spacerować, niech zobaczą, co tutaj w Pile mamy. To jest pozostałość po jednostce, takie wspomnienie, kiedy Piła była w świetności. Pozostały tylko dobre wspomnienia.

Pilskie Muzeum Wojskowe prezentuje też wystawę dokumentująca stuletnią historię pilskiego lotniska. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Przemysław Olszyński z muzeum – największym zainteresowaniem cieszy się jednak wojskowy sprzęt: - Przede wszystkim samolot SU22, do którego można wsiąść. Można zasiąść za sterami, poczuć się jak pilot. W kolejnych hangarach mamy udostępniony czołg T55A, gdzie również można usiąść na miejscu mechanika kierowcy, założyć hełmofon, zrobić sobie zdjęcie, zobaczyć, co tam jest w środku i dlaczego nie ma kierownicy. W kolejnym hangarze mamy samochody ciężarowe. Na zewnątrz eksponujemy armaty oraz transporter opancerzony. Wszędzie można zajrzeć i zobaczyć, co jest w środku.

Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza na lotnisko w Pile do godziny 22.00. Atrakcje na Noc Muzeów przygotowało też Muzeum Stanisława Staszica, Muzeum Okręgowe, Biuro Wystaw Artystycznych i pilska PWSZ. MZK uruchomiło na ten wieczór dwie specjalne linie autobusowe, którymi można za darmo przemieszczać się między tymi miejscami. 

pg/aj

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

zwiedzający
Przemysław Olszyński z Pilskiego Muzeum Wojskowego