fot. Sławomir Kamola
Uroczystym wręczeniem certyfikatów zakończyła się pierwsza część szkolenia wojskowego studentów Politechniki Koszalińskiej. Zajęcia prowadzone były przez kadry naukowe Politechniki, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.

Kurs ukończyło 40 studentów. 36 z nich już wyraziło chęć kontynuowania szkolenia na zajęciach praktycznych. Po ich zakończeniu uzyskają stopień kaprala.

Profesor Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej, wspominając swoją służbę wojskową, mówił, że idea szkoleń wojskowych jest trafna: - Bardzo dobrze, że służba powróciła jako dobrowolna. Chciałem wam podziękować, że zgłosiliście się na to szkolenie. Robicie to dla naszego wspólnego dobra, ponieważ im więcej młodzież będzie umiała, tym lepiej będzie przygotowana, żeby w razie konieczności bronić kraju.

Legia Akademicka to sposób na przeszkolenie rezerw i pozyskanie do armii specjalistów z różnych dziedzin. Dla młodych ludzi jest alternatywną metodą uzyskania w przyszłości stopnia oficerskiego i podjęcia zawodowej służby.

Studenci mówili o powodach, dla których podjęli szkolenie. - Chciałbym spełnić swój obywatelski obowiązek i założyć wojskowy mundur, podobnie jak mój tata i dziadek - powiedział nam jeden ze studentów.

Po zakończeniu pierwszej części szkolenia praktycznego studenci otrzymują stopień starszego szeregowego, po drugiej - kaprala. W przyszłości będą mogli kontynuować szkolenie na uczelniach wojskowych i uzyskać stopień oficerski.

sk/ar

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

profesor Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej
studenci Politechniki Koszalińskiej