fot. Krzyszot Sitkowski/KPRP
Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, prezydent powiedział, że dobrobyt dzieci to nie tylko sprawa ich rodziców, ale całego państwa i warunek jego pomyślności. - Dzieci to jest dobro narodowe - podkreślił Andrzej Duda.

Zwrócił również uwagę, że ogromna większość polskich rodzin dobrze wykorzystuje środki przekazane w ramach programu „Rodzina 500 Plus”. Podniosły one jakość życia polskich rodzin i poszerzyły ich możliwości wychowawcze. - Dzieci mają dodatkowe zajęcia, dodatkowe lekcje, jeśli trzeba, dzieci mogą wyjechać na wakacje, co w wielu domach było dawniej niemożliwe - podkreślił prezydent.
Uczestnicząca w uroczystości wicepremier Beata Szydło powiedziała, że Polska to państwo, które jest stawiane w Europie za wzór państwa prowadzącego politykę prorodzinną, a inne kraje kopiują polskie rozwiązania. - I to jest nasza wielka satysfakcja. Ale tą największą dumą i satysfakcją jest to, że przywróciliśmy nadzieję wielu polskim rodzinom, że mogą godnie żyć - powiedziała wicepremier.

Z rozszerzonego świadczenia będą mogły skorzystać wszystkie dzieci do 18. roku życia, również te przebywające w placówkach opiekuńczych, w sumie 6 milionów 800 tysięcy osób. Obecnie korzysta z niego nieco ponad połowa wszystkich dzieci. Świadczenie wypłacane jest na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Program „Rodzina 500 Plus” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku.

IAR/ar