fot. Anna Popławska
Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc otrzymał 50 tys. zł na wyposażenie pracowni radiologicznej, m.in. na zakup aparatu do badań rentgenowskich, a wart ponad 5 tys. zł aparat do badań kardiologicznych trafił już dziś do Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej.

Jak powiedział dyrektor szpitala Robert Szank, to ważna inwestycja, ponieważ pacjentów potrzebujących specjalistycznej diagnostyki jest coraz więcej: - Obsługujemy rocznie ponad 30 tysięcy pacjentów. Dodatkowo mamy trzy poradnie terenowe - w Białogardzie, Świdwinie i Sławnie. Aparat rentgenowski będzie służył zarówno pacjentom hospitalizowanym w naszym szpitalu, jak i przyjmowanym przez nasze poradnie specjalistyczne w Koszalinie.

Wicestarosta Tomasz Tesmer podkreślił, że ochrona zdrowia to jeden z priorytetów powiatu koszalińskiego. Stąd wsparcie dla placówek ochrony zdrowia, ale także programy profilaktyczne. Jednym z nich jest realizowany program profilaktyki raka jelita grubego „Wiem, badam się, zapobiegam”. W jego ramach przebadanych zostanie 3 tysiące mieszkańców powiatu. - To osoby w wieku 55-64 lat, a jeżeli są obciążone genetycznie, to badania prowadzone są już od 25. roku życia. Około 200 osób już przebadano, więc pozostało nam 2,8 tys. miejsc. Na potrzeby tego projektu kupiliśmy sprzęt do kolonoskopii za 450 tysięcy złotych.

Projekt profilaktyki raka jelita grubego realizowany przez powiat koszaliński jest wart niemal 3 miliony złotych. 95 procent tej kwoty to dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego.

ap/ar

Posłuchaj

Tomasz Tesmer, wicestarosta
Robert Szank, dyrektor szpitala