fot. Mateusz Sienkiewicz
Decyzję o finansowym wsparciu Hospicjum im. Świętego Franciszka z Asyżu podjęli radni z komisji budżetowo-ekonomicznej. List intencyjny w tej sprawie podpisali już burmistrz Szczecinka i prezes hospicjum.

Burmistrz Daniel Rak zapewnił, że to początek cyklicznego wsparcia ze strony magistratu: - Myślę, że to minimum, które powinno być uwzględniane także w kolejnych budżetach. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest misja hospicjum i trzeba zapewnić jego finansowanie.

Placówka działa od lipca ubiegłego roku. Prowadzi działalność refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale także z hospicjum można skorzystać na zasadach komercyjnych. Mimo to każde wsparcie jest potrzebne.

- Mamy 10 łóżek kontraktowych. Z Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymujemy zwroty na poziomie ok. 85 tys. złotych, a koszty funkcjonowania hospicjum to ponad 140 tys. złotych - mówi ks. Marek Kowalewski, prezes hospicjum.

Oprócz refundacji z NFZ-tu, hospicjum utrzymuje się ze wsparcia z 1% podatku, darowizn oraz środków zebranych w trakcie różnego rodzaju akcji (np. „Pól Nadziei”).

ms/ar

Posłuchaj

Daniel Rak, burmistrz Szczecinka
ks. Marek Kowalewski, prezes hospicjum