fot. Przemysław Grabiński
Współtwórca inicjatywy Wolne Sądy i kandydat Koalicji Europejskiej w majowych wyborach do europarlamentu Michał Wawrykiewicz staje w obronie byłego dyrektora I LO w Pile.

Przypomnijmy: Paweł Jarczak - były już dyrektor szkoły i działacz lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej - usłyszał prokuratorskie zarzuty przekroczenia uprawnień przy organizacji konkursu na stanowisko głównego księgowego liceum.

Dziś przedstawiciele PO mówili na konferencji prasowej, że to „polityczny samosąd” inspirowany przez przeciwników politycznych. Towarzyszący im Michał Wawrykiewicz zaznaczał, że jego zdaniem zarzuty karne dla Jarczaka to nadużycie: - Jeżeli doszło do jakiegoś błędu formalnego w procesie powoływania księgowego w tej szkole, to ja nie widzę tutaj żadnego celu przestępczego.

Michał Wawrykiewicz zadeklarował też pomoc prawną dla byłego dyrektora LO.

Do sprawy odniósł się Marcin Porzucek, pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta podkreśla, że postępowanie prowadzi prokuratura, a działacze Platformy Obywatelskiej nie powinni zabierać głosu w tej sprawie: - Przez ostatnie lata politycy PO w regionie pilskim pokazywali, że bliskie jest im hejtowanie politycznych przeciwników. Wielokrotnie zgłaszali sprawę do CBA lub prokuratury, nawet w okresie ich rządów. To jest skandal, że PO ubiera się w szaty obrońców demokracji, sądów i wolności.

Były dyrektor LO zapewnia, że nie działał z jakimkolwiek zamiarem naruszenia prawa. Zarzuty przekroczenia uprawnień w tej sprawie usłyszeli też skarbnik powiatu pilskiego i była sekretarka szkoły, którzy zasiadali w komisji konkursowej. Ich działanie miało polegać na rozstrzygnięciu konkursu, po którym na stanowisku głównego księgowego zatrudniono osobę, która nie spełniała ustawowych kryteriów. Śledztwo prowadzi pilska prokuratura.

pg

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Michał Wawrykiewicz
Marcin Porzucek