fot. Jarosław Ryfun
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaproszenie do rozmów z rządem otrzymają między innymi nauczyciele, politycy opozycji, związkowcy, rodzice i grono ekspertów. Premier dodał, że „okrągły stół” będzie możliwością dogadania się oraz przebudowania systemu edukacyjnego.

Okrągły stół będzie dotyczyć czterech obszarów: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i kształcenia oraz „nowoczesna szkoła”.

- Chciałbym, żeby wszyscy byli wygrani, żeby to było takie win-win, wygrany - wygrany; żeby nie było tak, że strona rządowa, nauczyciele, związkowcy czy ktoś inny w jakiś sposób triumfuje. Nam chodzi o jakość polskiej edukacji na przyszłe lata - podkreślił szef rządu.

Podczas konferencji wicepremier Beata Szydło prosiła o obniżenie temperatury rozmów o oświacie: - Nie mieszajmy polityki do oświaty. Usiądźmy do stołu i rozmawiajmy.

Wicepremier po raz kolejny zaapelowała do nauczycieli o zawieszenie strajku, by maturzyści mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości.

Od 8 kwietnia w części szkół trwa strajk w oświacie. Strajkujący nauczyciele domagają się wyższych - niż zaproponował rząd - podwyżek.

IAR/rż