fot. TVP Info
Z całego świata płyną do Francji wyraz solidarności w związku z pożarem katedry Notre-Dame. Premier Mateusz Morawiecki napisał, że pożar katedry „jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii”. „To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie” - napisał na Twitterze szef rządu.

Według straży pożarnej ogień, który wybuchł wczoraj przed godziną 19.00, nad ranem został opanowany. Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że ocalał skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika.

godzina 9:38 - W związku z tragedią do Francji płyną wyrazy solidarności od przywódców krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, a także z Watykanu.

„Stolica Apostolska przyjęła ze smutkiem wiadomość o tragicznym pożarze katedry Notre-Dame, symbolu chrześcijaństwa we Francji i na świecie” - czytamy w komunikacie Watykanu.

Prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że Notre-Dame zostanie odbudowana. Zapowiedział rozpoczęcie zbiórki funduszy na ten cel. Rodzina francuskich biznesmenów Pinault zadeklarowała, że przeznaczy 100 milionów euro na odbudowę katedry. Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO. Dyrektor generalna Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni. Audrey Azoulay w swoim wpisie na Twitterze katedrę określiła mianem „bezcennego dziedzictwa”. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.

godzina 9:51 - Prezydent RP Andrzej Duda oświadczył, że odbudowa katedry Notre-Dame może stać się symbolem odbudowy Europy. Prezydent poinformował na Twitterze, że już zgłaszają się ludzie gotowi złożyć datki na odbudowę świątyni i podziękował za to. „Jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeochrześcijańskim fundamencie” - napisał Andrzej Duda. Wcześniej prezydent przekazał, że pożar katedry jest tragedią dla ludzi wierzących, a katastrofą dla światowej kultury i sztuki.

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że pożar katedry Notre-Dame „jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii”. „To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie” - napisał na Twitterze szef rządu. Dodał, że „Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją”.„"Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami” - napisał premier.

Po kilkugodzinnej akcji gaszenia ognia, który strawił słynną iglicę po wschodniej części katedry, wydawało się, że pożar udało się ugasić. Tymczasem ogień przeniósł się na dach, atakując także lewą z dwóch prostopadłościennych wież wznoszących się nad wejściem do świątyni.

Akcja trwa. Gęsta zabudowa bardzo utrudnia działania strażaków. Wykluczone jest użycie specjalnych samolotów, jakie stosuje się do gaszenia pożarów lasów. Zrzucenie z góry wody mogłoby w jeszcze większym stopniu osłabić konstrukcję liczącej niemal dziewięć stuleci budowli. Kilkunastu strażaków uległo lekkiemu zatruciu oparami. Z części zawalonego sklepienia i z wieży spadał topiący się ołów.

Świątynię i teren wokół ewakuowano. Policja apeluje o niezbliżanie się do katedry i o odblokowanie okolicznych ulic, by umożliwić dojazd wozom straży pożarnej.

Na miejsce tragedii przybyli prezydent Emmanuel Macron, który odwołał swoje dzisiejsze wystąpienie telewizyjne i premier Edouard Philippe. Francuski prezydent zapowiedział przed północą, że katedra zostanie odbudowana niezależnie od ostatecznych rozmiarów zniszczeń.

„Straszny pożar objął Katedrę Notre-Dame”- napisała na Twitterze Anne Hidalgo, mer Paryża. Wezwała mieszkańców, by respektowali polecenia służb porządkowych, które koordynują akcję gaśniczą.

Amerykański prezydent Donald Trump napisał na Twitterze: „To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre-Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko”- napisał Donald Trump.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła żal z powodu pożaru i nazwała Katedrę „symbolem europejskiej kultury”.

Dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni. Audrey Azoulay w swoim wpisie na Twitterze katedrę określiła mianem „bezcennego dziedzictwa”. Dyrektor generalna UNESCO poinformowała przy tym, że agencja obserwuje próby ugaszenia Notre-Dame. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.




Smutek wiernych

W Paryżu wierni modlą się przed płonącą katedrą Notre-Dame. Na zamieszczonych w mediach społecznościowych zdjęciach i filmach widać młode osoby odmawiające różaniec, śpiewają modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

Na znak solidarności z wiernymi ze stolicy w Rouen, decyzją tamtejszego ordynariusza, arcybiskup Dominique'a Lebruna o godzinie 21:00 odezwały się dzwony. W tym właśnie czasie w Paryżu zawaliła się iglica, a po niej cały dach katedry Notre-Dame.

Do wspólnej modlitwy wezwał arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Na Twitterze zwrócił się do paryskich duchownych. „Strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre-Dame de Paris. Módlmy się. Krokiew, dach i iglica strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy” - napisał arcybiskup Michel Aupetit.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że wraz z pożarem katedry Notre-Dame w Paryżu zniszczeniu uległa część nas. Arcybiskup Reims zauważył, że świątynia ta jest dla wszystkich jego rodaków symbolem kraju oraz miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń. - Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie - zauważył duchowny. Dodał, że dużo myśli o diecezji paryskiej. - Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch - dodał arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort.

„Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie” - napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki na wiadomość o pożarze słynnej świątyni. „Choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, wierzymy, że duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony” - napisał arcybiskup Gądecki.

Informacje o katedrze Notre-Dame w Paryżu

katedra Notre Dame (fot. wikipedia)

Katedra Notre-Dame de Paris jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków Europy. Jest położona na wysepce Ile de la Cite na Sekwanie. Kamień węgielny pod nową świątynię poświęconą Matce Bożej położono w 1163 r. w obecności króla Ludwika VII Młodego i papieża Aleksandra III. W kościele przechowywano relikwie Męki Pańskiej.

Budowa olbrzymiego gotyckiego kościoła (130 m długości i 48 m szerokości) zajęła blisko 200 lat, zakończyła się w 1345 r. Za czasów Ludwika XIII wyposażono ją w słynne organy, które funkcjonowały do czasu pożaru.

W czasie rewolucji francuskiej w katedrze urządzono skład produktów spożywczych i wina, obracając ją niemalże w ruinę. Wielu posągom odrąbano głowy, zniszczono oryginalną iglicę. Świątynię uratował Napoleon Bonaparte, który tu właśnie - zgodnie z dawną tradycją - koronował się w 1804 r. na cesarza Francuzów.

Dalsze prace renowacyjne - wciąż bardzo potrzebne - prowadzono w latach 1845-70. Wówczas to odbudowano iglicę, która spłonęła w pożarze 15 kwietnia 2019 r.

Podczas obu wojen światowych katedra nie doznała większego uszczerbku, choć przed zajęciem Paryża przez Niemców w 1940 r. usunięto ze świątyni słynną rozetę z 1220 r. przedstawiającą cnoty i grzechy. Obawiano się wandalizmu bądź rabunku ze strony okupanta.

1 grudnia 2018 r. w katedrze poświęcono kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

W Notre-Dame przechowywano bezcenne relikwie Męki Pańskiej: koronę cierniową, część krzyża, do którego przybito Chrystusa i gwóźdź użyty przy ukrzyżowaniu.

IAR/TVP Info/ar

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com