fot. Jacek Żukowski
Gośćmi Piotra Głowackiego byli: Anna Pietrzak - Platforma Obywatelska, Adam Treder - Prawo i Sprawiedliwość, Adam Jaworski - Solidarna Polska i Eugeniusz Krycki - Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Brakuje mi przy negocjacjach z nauczycielami rodziców. ZNP powinien przyjąć również zaproszenie premiera do okrągłego stołu. To nie jest też moment, by prezydent Andrzej Duda włączył się do tych rozmów. Przewodniczący ZNP jest politykiem, a nie - związkowcem. Wynagrodzenie za czas strajku powinien wziąć na siebie jego organizator, czyli ZNP - zaznaczył Adam Jaworski. 

- Jestem całym sercem z nauczycielami, oni walczą w słusznej sprawie. Trudno wymagać, aby człowiek inteligentny chciał pracować za tak niewielkie pieniądze. Ten zawód został zmarginalizowany. Dla mnie rozmowy, które zaproponowano po świętach, są graniem na czas. Jeśli chodzi o zapłatę za czas strajku, każdy samorząd musi rozstrzygnąć to we własnym zakresie - podkreśliła Anna Pietrzak.

- Nauczyciele powinni przejść do innej formy protestu. Dopóki rządowi nie spadnie poparcie, dopóty się nie ugnie. Moim zdaniem strajk wygaśnie. Nauczyciele powinni otrzymać za ten czas wynagrodzenie - powiedział Eugeniusz Krycki.

- Rządy PO i PSL-u przyczyniły się do tego, co teraz mamy w oświacie. Liderzy tych ugrupowań podczas swoich rządów mówili, że nie będzie podwyżek, bo nie ma pieniędzy. Teraz oczekują, że obecny rząd się ugnie. Egzaminy odbędą się. Wypłacenie nauczycielom wynagrodzeń za okres strajku jest nieodpowiedzialne ze strony samorządów - dodał Adam Treder.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

red./jż/rż

Posłuchaj

„Zaczynamy tydzień” na antenie Radia Słupsk (15.04.2019)