fot. Jacek Żukowski
Dodatkowe 10 milionów złotych pomorski NFZ przeznaczy na wszczepianie endoprotez stawów biodrowego i kolanowego w 2019 roku. Pieniądze otrzyma jedenaście szpitali, w tym słupski.

Dodatkowe środki pozwolą na wykonanie około 670 zabiegów, dzięki temu zmniejszy się również czas oczekiwania na operację z zakresu endoprotezoplastyki. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ-etu zapłacił już wcześniej za wszystkie wykonane w 2018 roku operacje wszczepiania endoprotez stawów biodrowego i kolanowego, łącznie z zabiegami wykraczającymi poza finansowy zakres zawartych umów.

Wzrosną również o ponad 420 tysięcy złotych nakłady na opiekę psychiatryczną. Dodatkowe pieniądze, pochodzące ze środków własnych POW NFZ przeznaczone zostaną na ambulatoryjne leczenie psychiatryczne dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem cierpiących na schizofrenię.

Decyzję o zwiększeniu środków podjęto po dokonaniu szczegółowej analizy sprawozdań dotyczących opieki psychiatrycznej na obszarze województwa pomorskiego. Na Pomorzu wykazała ona wzrost liczby pacjentów, u których zdiagnozowano schizofrenię, jedno z najpoważniejszych zaburzeń psychicznych.

jż/rż