fot. Przemysław Grabiński
Pamiątkowa tablica znajduje się na budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Pile. Jej odsłonięcie zakończyło powiatowe obchody rocznic 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i niepodległości Polski.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski podkreśla, że tablica to też sposób na utrwalanie pamięci o wydarzeniach sprzed lat: - Tablica ma przypominać przyszłym pokoleniom, że dziś gros ludzi starało się zachować pamięć o naszych przodkach i ich wkładzie w budowanie narodowej tożsamości.

Przez ostanie miesiące w powiecie pilskim odbywały się koncerty, wystawy, prelekcje i spotkania związane z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Cieszy zaangażowanie wielkiej rzeszy ludzi w te obchody, mimo że mieli przecież swoje ważne, codzienne obowiązki. Chcieli jednak zachować pamięć o swoich przodkach. To jest najcenniejsze - uważa Jan Ryszard Garbarczyk, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W ramach obchodów poszczególne gminy powiatu pilskiego oraz instytucje zaangażowane w uroczystości przygotowały też wydawnictwa przypominające historie poszczególnych miejsc.

pg/ar

Posłuchaj

Eligiusz Komarowski, starosta pilski
Jan Ryszard Garbarczyk, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego