fot. organizator
Impreza zgodnie ze zwyczajem odbywa się na przystani kajakowej Wodnik, która została zmodernizowana pod koniec 2018 roku i ma charakter pikniku z wieloma atrakcjami, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Karlińską Noc Świętojańską inaugurują spływ kajakowy oraz turniej plażowej piłki siatkowej.

Podczas głównego festynu zaplanowanego w godzinach popołudniowych w programie przewidzianych jest wiele niespodzianek w postaci konkurencji sportowych dla chętnych, partnerskiego turnieju miast z udziałem gości z Niemiec, stoisk gastronomicznych oraz dmuchanych placów zabaw dla najmłodszych, a także tanecznej zabawy z zespołem na żywo. Jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji jest legendarny już przejazd rowerem przez kładkę na rzece Radew, w której bierze również udział burmistrz Karlina, który niejednokrotnie uzyskiwał jedne z najlepszych wyników.

Podczas imprezy nie brakuje również tradycyjnych obrzędów, w tym puszczania wianków, lampionów, przyśpiewek ludowych, wróżb, czy szukania kwiatu paproci, ponieważ sobótka to święto ściśle związane z obrzędami wody i ognia. Mając to na uwadze, organizatorzy pragną kontynuować tradycje oraz zaznajomić naszych partnerów zagranicznych z tymi obrzędami, tym bardziej, że zwyczaje, które są naszym dziedzictwem i skarbnicą wiedzy o naszych przodkach powoli zamierają. Dawniej obchody Nocy Świętojańskiej, zwanej Nocą Sobótkową lub Nocą Kupały miały zapewnić dobrą pogodę oraz pomyślność zbiorów i obfitość plonów. Dziś Noc Świętojańska jest poświęcona żywiołom ognia i wody mającymi moc oczyszczającą.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Koszalin.

aj

fot. organizator
fot. organizator
fot. organizator