fot. Jarosław Banaś
Ksiądz Słomski zmarł w 2018 roku. Był proboszczem parafii konkatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odegrał ogromną rolę w odbudowie bazyliki, która trwała prawie 46 lat.

- Ksiądz Słomski był wielkim budowniczym tej świątyni, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiaj diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Ten kapłan podjął się wielkiego dzieła w tak trudnym dla Polski okresie PRL-u. Nasza diecezja jest mu za to bardzo wdzięczna - powiedział biskup Edward Dajczak.

Tablica znajduje się w południowej nawie kościoła nad wejściem do krypty. Odsłonięto ją dzięki m.in. Akcji Katolickiej oraz Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej.

- Kiedy odchodził z tego świata, to już zastanawialiśmy się, jak go uhonorować. Cieszymy się, że w jego rocznicę śmierci udało nam się odsłonić tę tablicę - podkreślił Ryszard Czepulonis, radny powiatu kołobrzeskiego z ramienia PiS-u.

Duchowny w 2009 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Kołobrzegu.

- Współpracowałem z księdzem Słomskim nad projektem, który pozwolił gruntownie wyremontować bazylikę. Był bardzo energiczny i zdecydowany, czasami może nawet zbyt ostry - wspominał Henryk Bieńkowski, były prezydent miasta.

jb/rż

fot. Jarosław Banaś

Posłuchaj

materiał Jarosława Banasia