fot. pixabay.com
Na wieńce jeleni można natknąć się w okresie od lutego do marca. Wówczas zwierzęta pozbywają się starego poroża, by zrobić miejsce na nowe, które we wrześniu wykorzystają do walk na rykowisku.

Poroże zrzucane i nakładane jest corocznie. Stanowi oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów - tzw. rykowiska. Jest trofeum myśliwskim i cenionym surowcem w zdobnictwie i meblarstwie.

Jelenie pozbywają się poroża zarówno w lesie, jak i na polach, gdzie wychodzą na żer. Miłośnicy przyrody poszukują ich, by mieć pamiątkę. Są też osoby, które robią to, by zarobić. Kilogram poroża kosztuje bowiem w skupie ponad 50 złotych. Osoby, które znają las i zachowania jeleni, potrafią w ciągu jednego sezonu zarobić nawet 10 tys. złotych.


O tym, że poroże jest cenne najlepiej świadczy podana dziś przez policję z Bornego Sulinowa informacja o zatrzymaniu 29-letniego mężczyzny, który ukradł poroże jelenia... swojemu sąsiadowi. Właściciel wycenił stratę na tysiąc złotych. Mężczyzna przyznał się do kradzieży. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

red./ar