fot. Mateusz Sienkiewicz
Czternaście wiatraków o łącznej mocy czterdziestu dwóch megawatów pojawi się w ciągu kilku najbliższych miesięcy na terenie gminy Barwice. W środę oficjalnie zainaugurowano inwestycję o łącznej wartości ponad 41,5 miliona złotych. Przygotowania do niej ruszyły już w 2012 roku.

Oprócz ustawienia wiatraków, wykonawca zaplanował także budowę ponad 80 tysięcy metrów kwadratowych dróg dojazdowych oraz stworzenie podziemnej sieci energetycznej i teletechnicznej.

Mariusz Kieling, burmistrz Barwic, mówi, że to historyczny moment dla gminy: - To strategiczna i zarazem ekologiczna inwestycja, która przyniesie nam stałe dochody.

Dzięki budowie farmy wiatrowej do budżetu gminy Barwice co roku z tytułu podatków spływać będzie kilkaset tysięcy złotych. To nie jedyne korzyści.

Burmistrz Barwic dodaje, że inwestor zobowiązał się także do przebudowy fragmentu drogi powiatowej: - To około dwóch kilometrów od Barwic w stronę Sulikowa, do skrzyżowania z Lubostroniem. Szacuje się, że przebudowa drogi będzie kosztować dwa miliony złotych.

Budowa farmy wiatrowej w gminie Barwice zakończy się na początku 2020 roku. Trwają też starania o podobne inwestycje na terenie innych gmin powiatu szczecineckiego. Największa farma złożona z czterdziestu dwóch wiatraków ma powstać w gminie Biały Bór. Jej wartość do prawie miliard złotych, ale inwestor ma problemy z jej realizacją.

ms/rż

fot. Mateusz Sienkiewicz

Posłuchaj

Mariusz Kieling o przebudowie fragmentu drogi powiatowej
Mariusz Kieling o budowie farmy wiatrowej