fot. pixabay
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku, w związku z rokiem Stanisława Moniuszki, zaprasza na koncerty, które zapoznają odbiorców z dziełami kompozytora.

Celem koncertów jest zapoznanie widza z utworami kompozytora, rozpowszechnienie jego muzyki, przedstawienie twórcy nie tylko jako kompozytora operowego, ale również jako twórcy muzyki kameralnej i symfonicznej, rozpowszechnienie pieśni ze Śpiewników domowych (13 października 2019, 10 listopada 2019). zwrócenie uwagi na librecistów tychże pieśni. Odbiorca otrzyma wiedzę o tym, że pleśni Stanisława Moniuszki to słowa (między innymi) tak wybitnych postaci jak Adam Mickiewicz, Aleksander Chodźko, Edmund Wasilewski, Tomasz Zan, Józef Ignacy Kraszewski, Jan Kochanowski.

Repertuar jest różnorodny, a wydarzenia aktywizują widza. Soliści biorący udział w koncertach to osoby wybitne, absolutna czołówka wykonawców muzyki Stanisława Moniuszki. Opera Halka (28 czerwca 2019), pieśni ze Śpiewników domowych, muzyka symfoniczna Stanisława Moniuszki doskonale poszerzają horyzonty muzyczne dzieci, młodzieży, dorosłych czy osób starszych.

W celu zrozumienia specyfiki dzieł twórcy odbędzie się prelekcja pt „Znaczenie muzyki Stanisława Moniuszki w kontekście opery narodowej w Europie” (25 listopada 2019) skierowana zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych. Gościem specjalnym, który przedstawi kompozytora i jego muzykę będzie Ignacy Zalewski (kompozytor i dyrygent, członek Rady Młodych Naukowców 2018-2020).

Gala operowa skierowana do wszystkich grup wiekowych przedstawi operę „Halka” (w wersji koncertowej). Koncerty z pieśniami ze Śpiewników domowych (koncerty: październikowy i listopadowy) są skierowane do wszystkich grup wiekowych ze szczególnym naciskiem na dzieci i młodzież ze względu na swój edukacyjny/familijny charakter. Przybliżą one muzykę kameralną kompozytora.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert symfoniczny pt. „Moniuszko symfonicznie” (8 listopada 2019), na którym zostanie przedstawiona muzyka symfoniczna. Koncert skierowany jest do wszystkich grup wiekowych.

Obok wybitnych postaci świata artystycznego, wraz z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica czynny udział wezmą studenci Akademii pomorskiej, dzieci i młodzież miasta i gminy Słupsk.

Patronem medialnym koncertów jest Polskie Radio Koszalin.