fot. Jarosław Ryfun
W rozmowie z Katarzyną Kużel, rzecznik prasowy kurii biskupiej skomentował trwający w Watykanie szczyt, który jest poświęcony walce z pedofilią w Kościele katolickim.

Bierze w nim udział 113 przewodniczących episkopatów z całego świata. Polskiej delegacji przewodniczy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Do rąk papieża Franciszka - inicjatora szczytu, trafił raport przygotowany przez polską Fundację „Nie lękajcie się”, dotyczący naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych. Otwierając obrady, papież Franciszek powiedział, że oczekuje od uczestników wypracowania konkretnych, skutecznych kroków. Papież podsumuje rezultaty obrad w niedzielę podczas liturgii eucharystycznej. 


- Bardzo dobrze, że to spotkanie się odbywa, bo to kolejny sygnał dla całego świata, że Kościołowi bardzo zależy na tym, aby dogłębnie zająć się tym bolesnym dla nas problemem. Nie możemy jednak chować głowy w piasek. To, co się dzieje od kilkunastu lat w Kościele świadczy o tym, że tego zła nie chcemy. Niestety ono się zdarzało. Wielu księży zawiodło. Zawiedli też niektórzy przełożeni, którzy nieumiejętnie te sprawy załatwiali, czasami kryjąc tych przestępców. Zajęcie się tym problemem jest naszą powinnością wobec Pana Boga, wiernych, a także osób, które nie identyfikują się z Kościołem - powiedział ks. Wojciech Parfianowicz.

Raport Fundacji „Nie lękajcie się” dostępny jest TUTAJ>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

kk/ar

Posłuchaj

rozmowa Katarzyny Kużel z księdzem Wojciechem Parfianowiczem