fot. tvp.info
W nocy ze środy na czwartek trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Wobec zmarłego prałata w ostatnich miesiącach wysnuwano zarzuty o seksualnym molestowaniu nieletnich. Sprawców zatrzymała policja.

Pomnik prałata Jankowskiego, stojący obok kościoła św. Brygidy w Gdańsku został zniszczony w nocy ze środy na czwartek przez trzech mężczyzn. Monument przewrócono, podważając cokół, za pomocą lin osunięto go na podłożone tam gumowe opony.

Na już leżący pomnik mężczyźni położyli dziecięcą bieliznę i komżę – strój ministranta. Na miejsce zdarzenia przyjechała policja. Aktywiści zostali wylegitymowani przez funkcjonariuszy, a następnie przewiezieni na komendę.

- Policjanci w wyniku interwencji zatrzymali trzy osoby. Są to mężczyźni w wieku od 39 do 41 lat. Wszyscy są mieszkańcami Warszawy. Wylegitymowano również świadków tej interwencji - trzy osoby - które to zdarzenie nagrywały. Nośnik z danymi został zabezpieczony - poinformowała oficer prasowa komendy miejskiej policji w Gdańsku aspirant Karina Kamińska.

Dodała, że wstępna kwalifikacja czynu dotyczy złamania przepisów artykułu 261 kodeksu karnego. Dotyczy on znieważenia pomnika lub miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub osoby. Za ten czyn grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

TVP INFO/rż