fot. archiwum PRK
Mija setna rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego - zwycięskiego zrywu niepodległościowego.

Na koszalińskim cmentarzu pochowanych jest kilkudziesięciu uczestników walk. Powstańcy przyjechali na te tereny po zakończeniu II Wojny Światowej. Pierwszy transport osadników z Wielkopolski przyjechał do Koszalina wiosną 1945 roku. Budowali polski Koszalin, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin historyk Wojciech Grobelski, kierownik Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie: - Ci ludzie nadawali Koszalinowi pewien ton życia, zmieniali oblicze miasta z niemieckiego na polskie. Można powiedzieć, że tworzyli nową rzeczywistość w naszym mieście.

Na cmentarzu odnalezionych zostało 57 grobów powstańców: - Nie wiemy, czy są to wszyscy powstańcy wielkopolscy pochowani w Koszalinie. Być może uda nam się jeszcze znaleźć kilka zapomnianych mogił i nazwisk. Upamiętnieniem Wielkopolan zajmuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina, także koło skupiające rodziny powstańców i wspólnie z kibicami Lecha opiekuje się grobami powstańców wielkopolskich.

Powstanie Wielkopolskie trwało prawie dwa miesiące i doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

ak/aj

Posłuchaj

Wojciech Grobelski, kierownik Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie
Wojciech Grobelski, kierownik Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie o grobach powstańców