fot. wikipedia
Jan Olszewski był człowiekiem wielkiej odwagi, z piękną kartą historii. Tak byłego premiera wspominali goście audycji w Polskim Radiu Koszalin.

Był piękna postacią w historii Polski, powiedziała Anna Mętlewicz z PiS .Podkreśliła, że rząd Olszewskiego zniszczyła tak zwana nocna zmiana: - Niestety, nocna zmiana zniszczyła ten rząd. Szkoda, bo może przez te lata nasz kraj byłby inaczej postrzegany w świecie i może wychodzilibyśmy już na prostą.

Jan Olszewski był niezłomny,w czasach PRL bronił opozycjonistów - podkreślił Łukasz Sendlewski z PO: - W czasach komunizmu miał wielką odwagę bronić opozycjonistów przed ówczesnym „wymiarem sprawiedliwości”. To wyraz wielkiej odwagi. Dla mnie to jest ikona tamtych czasów, ikona niezłomności, walki o prawa, o demokrację w tym bardzo trudnym okresie.

Łukasz Sendlewski z PO zwrócił uwagę na prozachodnie dążenia Jana Olszewskiego: - Polska dopiero wychodziła z tego okresu komunistycznego. Był jednym z pierwszych, którzy jasno określili miejsce Polski w strukturach zachodnich. Pamiętamy prezydenta Lecha Wałęsę, który wówczas mówił o NATO bis, EWG bis, wówczas Jan Olszewski jasno opowiadał się za aspiracjami do struktur europejskich i obecności w strukturach NATO, więc to było bardzo nowatorskie i również bardzo odważne.

O losie rządu Jana Olszewskiego przesądziła określona sejmowa większość - dodała Anna Mętlewicz z PiS: - Rząd Jana Olszewskiego nie miał większości, ale gdyby w tym sejmie byli ludzie, którzy myślą o Polsce, mają propolskie interesy, to działaliby razem z rządem i głosowaliby tak jak rząd. Ale niestety wielu w ówczesnym czasie myślało o czym innym, a nie o Polsce.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Zostanie pochowany na warszawskich wojskowych Powązkach. W kraju do godziny 19:00 obowiązuje żałoba narodowa. 

ak/aj

Posłuchaj

Łukasz Sendlewski z PO: Olszwski bronił opozycjonistów
Anna Mętlewicz z PiS: Rząd Olszewskiego zniszczyła nocna zmiana
Łukasz Sendlewski z PO o prozachodnich dążeniach Olszewskiego
o losie rządu Jana Olszewskiego przesądziła sejmowa większość