fot. pobrzeze.net
Związek zawdzięcza byłemu premierowi obecną siedzibę - powiedział powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Władysław Etc, były szef Zarządu Regionu Pobrzeże NSZZ „Solidarność”.

Wcześniej „Solidarność” wynajmowała pomieszczenia od Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych: - Wystąpiłem jako nieliczny z regionów o zwrot składek, które w stanie wojennym skarb państwa przejął. To była jedna z ostatnich decyzji pana premiera, jaką podpisał – zwrot. To były dość duże pieniądze, brakujące komisje zakładowe dołożyły jeszcze i wykupiliśmy całe piętro. Byliśmy niezależni, to było najważniejsze, to było nasze. Wszyscy się cieszyliśmy. Gdyby nie ś.p. Jan Olszewski, nie byłoby tego.

Jan Olszewski odwiedził Koszalin. - Już nie był premierem. Był gościem naszego regionu. Oglądał, na co te środki poszły. Udało się. Zainwestowaliśmy jeszcze w pośrednictwo pracy. Biura były w Koszalinie, Szczecinku, Kołobrzegu, Białogardzie – jedne z pierwszych w kraju - wspomina Władysław Etc.

Były premier Jan Olszewski w czasach PRL w procesach politycznych bronił opozycjonistów. Był między innymi doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zmarł w wieku 88 lat. Dzisiaj zostanie pochowany na warszawskich wojskowych Powązkach. 

ak/aj

Posłuchaj

Władysław Etc, były szef Zarządu Regionu Pobrzeże NSZZ „Solidarność” o wizycie Jana Olszewskiego w Koszalinie
Władysław Etc, były szef Zarządu Regionu Pobrzeże NSZZ „Solidarność” o siedzibie związku