Bohaterstwo i ofiarność polskich strażaków na wystawie w Parlamencie Europejskim | Źródło: TVP INFO
Dziś w Strasburgu otwarto wystawę zdjęć zrobionych przez polskich strażaków, którzy w lipcu i sierpniu minionego roku pomagali gasić potężne pożary lasów w Szwecji.

W gaszeniu pożarów uczestniczyli głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego). Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). Strażacy między innymi z Koszalina, Białogardu, Kołobrzegu i Drawska Pomorskiego pracowali przez dwa tygodnie.


Pomysłodawcami wystawy „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji” byli minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński i jego zastępca - Paweł Szefernaker. Przygotowali ją eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości - Czesław Hoc i Ryszard Legutko. Wystawę dziś otworzył Joachim Brudziński.

- Otwarcie tej wystawy to dla nas - strażaków bardzo przyjemne odczucie. Każdy człowiek lubi bowiem, gdy jego praca jest doceniana. Nie czujemy się jednak bohaterami. Robiliśmy to, co robimy w Polsce - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin starszy kapitan Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej Straży Pożarnej. - Pracowaliśmy w Szwecji 2 tygodnie. Zaskoczyło nas gorące powitanie przez Szwedów, których kojarzyliśmy raczej z dystansem do życia. Przygotowali jednak polskie flagi i banery z napisami „Dziękujemy Polsko”. To świadczyło o tym, że nas doceniają, ale też, że bardzo potrzebują naszej pomocy. Dlatego byliśmy zmotywowani do ciężkiej pracy. Pracowaliśmy w trzech strefach, oddalonych od naszej bazy o kilkanaście kilometrów. Ułatwieniem było to, że byliśmy logistycznie i sprzętowo do tego przygotowani i w pełni samowystarczalni - dodał.

Kołobrzeski europoseł Czesław Hoc uważa, że wystawa została przyjęta bardzo przychylnie: - Ludzie odnoszą się do niej wręcz z zachwytem. Część osób już o tej akcji polskich strażaków słyszała i przypomniała ją sobie ze wzruszeniem, a część dopiero z naszej wystawy się o niej dowiedziała. Ekspozycja ma więc także charakter edukacyjny. Otwierając tę wystawę, kierowała nami duma z naszych - jak ich nazwałem - dzielnych rycerzy Św. Floriana. Tą akcją w Szwecji pokazaliśmy taką szczerą, solidarną Polskę, która bez zbędnej zwłoki, w sposób bardzo profesjonalny pomogła Szwedom.

Zdaniem wiceministra Pawła Szefernakera, posła z Koszalina, wystawa prezentuje praktyczne podejście do kwestii europejskiej solidarności: - Premier Morawiecki i minister Brudziński latem zeszłego roku nie wahali się ani chwili, gdy przyszło ze Szwecji zapytanie o pomoc. Okazaliśmy solidarność, której dziś bardzo często w Europie brakuje. Mówi się bowiem regularnie o różnych wartościach, ale się ich nie stosuje. My pokazaliśmy, że solidarność, która powinna być fundamentem funkcjonowania zjednoczonej Europy, jest dla nas niezwykle ważna. Udowodniliśmy, że jesteśmy krajem, w którym bije serce Europy i zawsze będziemy z naszymi sąsiadami solidarni.


IAR/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Grzegorzem Borowcem z KGSP, wiceministrem Pawłem Szefernakerem i europosłem Czesławem Hocem