fot. prk24
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w 1992 roku. Od tego czasu obchodzony jest w całym Kościele 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

Jak mówi ksiądz Krzysztof Sendecki, dyrektor Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas w Darłowie, Kościół zwraca szczególną uwagę na chorych i potrzebujących: - Dla Kościoła chorzy są skarbem. W tym dniu mamy zauważyć każdego, kto doświadczył choroby, ludzi z hospicjum czy z naszego środowiska. Są również tacy, którzy nie wiedzą, że noszą w sobie chorobę, nawet nie fizyczną, ale i także duchową.

Dziś najważniejsi są chorzy, którzy dzięki spotkaniom i zaangażowaniu ludzi z zewnątrz nadal czują się potrzebni. Dzień Chorego zmienia ich sposób patrzenia na siebie, dodaje ksiądz Sendecki: - Podnosi w każdym człowieku poczucie wartości. „Jestem zauważony. Pomimo tego, że choroba zwycięża, to nikt mnie nie odepchnął, nie zapomniał o mnie” - to jest właśnie zadanie, żeby nie odsuwać nikogo na margines. Żyjemy w cywilizowanym świecie, gdzie każdy człowiek ma swoje prawa.

W darłowskim hospicjum o 13.00 rozpocznie się część warsztatowa diecezjalnego Dnia Chorego, w czasie której rodziny i wolontariusze będą mogli nauczyć się, jak efektywnie pomagać chorym. Wprowadzenie przygotował biskup Krzysztof Zadarko, a warsztaty poprowadzi trener personalny Konrad Mężyński.

kk/rż

Posłuchaj

ks. Sendecki: Kościół zwraca szczególną uwagę na chorych i potrzebujących
ks. Sendecki: Dzień Chorego zmienia sposób patrzenia na siebie