fot. GDDKiA
Ogłoszenie przetargu jest możliwe dzięki dodatkowym 287 milionom złotych, o które zabiegał Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł PiS. Dokument zwiększający budżet inwestycji podpisał w ostatnich dniach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przetarg na realizację pierwszego odcinka drogi ekspresowej S11 zostanie ogłoszony za kilkanaście dni - na przełomie lutego i marca.

- Wcześniej zagwarantowane było 1,2 miliarda złotych. Szacowany koszt tej inwestycji jednak wzrósł, dlatego rządowe gwarancje wynoszą teraz miliard 487 milionów złotych. Dzięki temu będziemy mogli tę inwestycję zrealizować. Przypomnę, że za rządów poprzedników dużo mówiono o drodze S11, ale nie było gwarancji środków na jej realizację. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości te gwarancje są i myślę, że za parę tygodni będzie można ogłosić przetarg na realizację tego ważnego, pierwszego odcinka „drogi życia” dla mieszkańców Koszalina i Pomorza Środkowego - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Paweł Szefernaker.


Budowa trasy S11 ma m.in. umożliwić wygodne połączenie Pomorza Środkowego z autostradą A2.

- Chcemy, aby w pierwszej kolejności droga S11 połączyła Koszalin z autostradą A2, a później ze Śląskiem. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął działania, aby realizować już pierwsze odcinki tej trasy oraz rozpoczęliśmy prace przygotowawcze na kolejnych - od Szczecinka, przez Piłę do Poznania - powiedział wiceminister Szefernaker.

Cała droga S11 na terenie województwa zachodniopomorskiego jest obecnie w budowie bądź w przygotowaniu. Powstają odcinki wspólnego przebiegu dróg S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina, odcinek S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód (budowany w ramach obwodnicy Koszalina i Sianowa) oraz obwodnica Szczecinka. Wszystkie te odcinki przewidziane są do zakończenia w tym roku. Na odcinku od Bobolic do Szczecinka opracowywana jest dokumentacja, obejmująca również projekt budowlany i projekty wykonawcze.

Droga ekspresowa S11 będzie miała około 600 km długości i tym samym będzie najdłuższą trasą dwujezdniową w Polsce. Połączy Koszalin z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

ak/ms/ar/rż

fot. Ministerstwo Infrastruktury/Twitter
fot. Ministerstwo Infrastruktury/Twitter
fot. Ministerstwo Infrastruktury/Twitter
fot. GDDiKA

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, o dodatkowych pieniądzach
Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, o połączeniu Koszalina z autostradą A2