fot. organizator
Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej serdecznie zaprasza na V Słupski Festiwal Historyczny, który odbędzie się w dniach 09-11.05.2019r. Tegoroczne motto wydarzenia - słowa wybitnego polskiego działacza patriotycznego i społecznika ks. Bolesława Domańskiego: „Lud polski się nie da! Nie da!” stanowią nawiązanie do wysiłku, jaki polskie społeczeństwo wniosło w tworzenie się państwowości polskiej w 1919r.

Festiwal pragnie zaznaczyć wkład Pomorza w walkę o niepodległość. Oczywiście, nie zabraknie również nawiązań do dawnych dziejów naszego regionu. Wydarzenie to pozwoli więc ukazać długie i interesujące dzieje Pomorza oraz mieszkających na nim Kaszubów, Pomorzan i innych grup etnicznych na przestrzeni dziejów, aż do współczesności. Samo wydarzenie idealnie wpisuje się również w kontynuację obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami całej imprezy jest Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Gmina Kobylnica.

Pierwszy dzień festiwalu odbywać się będzie na terenie Akademii Pomorskiej w Słupsku (była WHSZ) przy ulicy Jana Kozietulskiego 6-7. Impreza rozpocznie się uroczystym otwarciem V edycji Słupskiego Festiwalu Historycznego. Rozpocznie się wówczas część naukowa całego przedsięwzięcia pod znamiennym tytułem „Słupsk i ziemia słupska od średniowiecza do współczesności" - przegląd stanu badań. Konferencja ta obfitować będzie w interesujące odczyty i wykłady ekspertów z dziedziny historii, etnografii, archeologii, historii sztuki i innych.

Drugiego dnia spotykamy się na terenie Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Arciszewskiego 22a w godzinach: 10:00-15:00. Dzień ten dedykowany jest w szczególności uczniom szkół podstawowych i liceów ziemi pomorskiej. Edukacyjno-dydaktyczny charakter tej części festiwalu daje uczniom wspaniałą możliwość przeżycia „żywej” lekcji historii. Odbędą się wówczas liczne wykłady, prezentacje oraz pokazy przeprowadzone pod okiem akademickich wykładowców. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami.

Trzeci dzień festiwalu to piknik historyczny dedykowany całym rodzinom. Odbywać się będzie na terenie Gminy Kobylnica 11 maja w godzinach 14:00-20:00. Na dzień ten zaplanowane są liczne atrakcje, w tym pokazy historyczne z rekonstrukcjami na czele oraz występy zespołów muzycznych i rozrywkowych.


Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Koszalin.

aj

plakat1
plakat2
plakat3