fot. Jacek Żal
Łukasz Żal nominację otrzymał za zdjęcia do filmu „Zimna wojna”.

Dziś Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów oraz artystów nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego zdobyła trzy nominacje, w kategoriach: najlepszy obraz zagraniczny, zdjęcia - nominacja dla Łukasza Żala oraz w kategorii reżyseria - nominacja dla Pawła Pawlikowskiego.

To już druga nominacja do Oscara w karierze 37-letniego artysty. W 2015 roku był, wspólnie z Ryszardem Lenczewskim, nominowany za zdjęcia do „Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Łukasz Żal pochodzi z Manowa. W Koszalinie skończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois. W koszalińskim DKF-ie zafascynował się kinematografią. W 2007 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2013 roku był autorem zdjęć do filmu dokumentalnego „Joanna”, nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”. W tym samym roku pracował wraz z Ryszardem Lenczewskim przy wielokrotnie nagradzanym filmie „Ida”. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m.in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła.

Za zdjęcia do „Zimnej wojny” Łukasz Żal otrzymał Srebrną Żabę na Camerimage i nominację do BAFTA Film Awards.

91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego w Los Angeles.

Łukasz Żal był m.in. gościem 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Przy tej okazji rozmowę z nim przeprowadziła Grażyna Preder.

red./IAR/wikipedia/ar

Posłuchaj

Rozmowa Grażyny Preder z Łukaszem Żalem