fot. prk24
Dziennikarze Polskiego Radia Koszalin w ostatnich dniach relacjonowali ze Strasburga gorące obrady Parlamentu Europejskiego w sprawie brexitu.

Wyjazd w rozmowie z Katarzyną Kużel podsumował Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

- Trafiliśmy na bardzo gorący czas. W Parlamencie Europejskim były trzy główne tematy - brexit, brexit i jeszcze raz brexit. Relacjonowałem wcześniej, jeszcze jako dziennikarz telewizyjny, wydarzenia z Brukseli, więc sama unijna otoczka nie była dla mnie nowością, ale atmosfera i tematyka tego posiedzenia były naprawdę wyjątkowe. Obserwowaliśmy wielu dziennikarzy, którzy czekają z kamerami i mikrofonami na wypowiedzi polityków. Ci jednak nie wiedzieli, jak z tej sytuacji wybrnąć. Najlepsze byłoby zapewne wycofanie się z brexitu i Brytyjczycy są chyba tego świadomi. Przydałoby się drugie referendum. Dziś już wiemy, że jego wynik byłyby inny. Koszty brexitu będą olbrzymie, zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej. Dziennikarze i zwykli ludzie w Niemczech i Francji, z którymi rozwialiśmy, nie chcą brexitu. Boją się powrotu do punktu wyjścia. Wspólnotę może bowiem opuścić wielki kraj, wielkie imperium, wielki płatnik - powiedział Piotr Ostrowski. - Podczas tego wyjazdu dotarła do nas też informacja o śmierci Pawła Adamowicza. Ta tragedia także była przedmiotem wielu rozmów i komentarzy w Niemczech i we Francji - dodał.

Prezes Polskiego Radia Koszalin mówił też o kulisach pracy Parlamentu Europejskiego oraz o napiętej atmosferze w Strasburgu, wynikającej z zagrożenia terrorystycznego.

Podczas wyjazdu Jarosław Rochowicz i Piotr Ostrowski nagrali także kilka odcinków, lubianego przez naszych słuchaczy, programu „Smaki Świata”. Pierwszy z nich - o Alzacji - zostanie wyemitowany już w najbliższą niedzielę w programie „Obieżyświat”.

red./ar

Posłuchaj

rozmowa Katarzyny Kużel z Piotrem Ostrowskim, prezesem Polskiego Radia Koszalin