fot. MSWiA/Twitter
Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini oraz szef MSWiA Joachim Brudziński spotkali się dziś w Warszawie. Rozmawiali o relacjach polsko-włoskich, współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i roli naszych krajów w Unii Europejskiej.

Po spotkaniu, na wspólnej konferencji prasowej, Joachim Brudziński zapewniał, że ani Polska, ani Włochy nie chcą opuszczać Wspólnoty. Pragną mieć wpływ na jej kształt. - Jesteśmy integralną częścią Unii Europejskiej i chcemy mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz wspólny dom europejski - podkreślił minister. Zwracając się do tych, którzy chcą przypisać Polsce i Włochom postawę skrajną, antyeuropejską, powiedział, że „jest to mission impossible”.

Joachim Brudziński dodał, że z Matteo Salvinim rozmawiał między innymi o ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej i relacjach Polski i Włoch. Szef MSWiA podkreślał, że między nim a włoskim ministrem nie było w zasadzie różnicy zdań na temat poszczególnych aspektów relacji obu krajów. Joachim Brudziński poinformował, że uzgodniono sprawę udziału polskich żołnierzy w uroczystościach patriotycznych we Włoszech. Chodzi o obchody w takich miejscach, jak cmentarz na Monte Cassino. Minister podkreślił, że podjęcie tematu ujednolicenia przepisów regulujących kwestię asysty wojskowej żołnierzy Wojska Polskiego podczas rocznicowych uroczystości patriotycznych we Włoszech było dla niego osobiście ważne.

Politycy uzgodnili ponadto, że w Rzymie zostanie ustanowiony oficer łącznikowy polskiej policji. Polscy i włoscy funkcjonariusze będą wspólnie patrolować włoskie ośrodki narciarskie, odwiedzane przez naszych rodaków.

Matteo Salvini mówił podczas konferencji prasowej o konieczności odnowy Unii Europejskiej. Jego zdaniem to właśnie Polska i Włochy będą bohaterami „nowej wiosny europejskiej”. Wicepremier Włoch przekonywał, że oba kraje podzielają pogląd, iż pojedyncze państwa muszą być w stanie chronić swoich granic i obywateli bez - jak się wyraził - ingerencji z zewnątrz. Według włoskiego polityka oba rządy zgadzają się też, by więcej pieniędzy przeznaczać na wsparcie Afryki, by uniemożliwić jej mieszkańcom trafienie w ręce przemytników. Dodał, że Polska i Włochy odrzuciły pakt ONZ dotyczący zasad migracyjnych.

Włoski polityk po raz kolejny sprzeciwił się przyjmowaniu nowych migrantów, przybywających nielegalnie do Europy na przykład przez Morze Śródziemne. - Są oni przywożeni przez przemytników, przez organizacje pozarządowe i chodzi tylko o to, żeby redystrybuować migrantów wewnątrz Europy - tłumaczył Matteo Salvini. Dodał, że zgadza się z polskimi partnerami w sprawie potrzeby przyspieszenia trwającego już w Europie procesu deportacji.

Zdaniem Matteo Salviniego polsko-włoska współpraca w Unii Europejskiej będzie wychodzić ze wspólnych wartości takich jak rodzina, a także rozwijających się kontaktów handlowych.

- Przez lata Europa przyzwyczaiła się do mówienia o osi niemiecko-francuskiej. My przygotowujemy się do nowej równowagi, nowej energii w Europie. Absolutnie, Polska i Włochy będą bohaterami tej nowej wiosny europejskiej, odrodzenia prawdziwych wartości europejskich, gdzie będzie mniej finansów, mniej biurokracji, a więcej pracy, rodziny i przede wszystkim więcej bezpieczeństwa - podkreślał włoski wicepremier.

Matteo Salvini przekonywał również, że w czerwcu, po wyborach do Parlamentu Europejskiego narodzi się „nowa Europa”. - Będzie ona mówić innym głosem niż Europa zarządzana przez biurokratów - powiedział włoski wicepremier.

IAR/ar