fotos z filmu "Słupskie Powstanie Warszawskie"
Dlaczego po zakończeniu II wojny światowej powstańcy warszawscy rozpoczynali życie w Słupsku? Ilu ich było? Jakie ślady zostały w mieście po powstańcach? Odpowiedzi na te pytania poszukuje zrealizowany właśnie film „Słupskie Powstanie Warszawskie”.

Film dokumentalny, zrealizowany przez Marcina Prusaka (scenariusz i reżyseria) i Stanisława Balcerzaka (zdjęcia i montaż), pokazuje fenomen obecności pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach w Słupsku. Po zakończeniu II wojny światowej wielu powstańców zamieszkało nad Słupią, m.in. ks. Jan Zieja - duszpasterz Szarych Szeregów oraz Michał Issajewicz ps. Miś, uczestnik zamachu na Franza Kutscherę, szefa SS i policji Dystryktu Warszawa.

- Film pokazuje losy powstańców, którzy tu zamieszkali i odpowiada na pytanie, co obecni mieszkańcy miasta – głównie młodzi ludzie – widzą interesującego i ważnego dla siebie w opowieści o Powstaniu Warszawskim – powiedział Marcin Prusak, scenarzysta i reżyser filmu.

Akcja rozgrywa się na dwóch planach, pierwszy – historyczny, opowiadający m.in. o losach powstańców warszawskich, którzy zamieszkali w Słupsku; drugi – współczesny, opowiadający o młodych słupszczanach, zaangażowanych w organizowanie corocznych inscenizacji wybuchu Powstania Warszawskiego.

Premiera filmu odbędzie się w czwartek, 13 grudnia, o 18.00 w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w ramach imprezy Historyczne Czwartki w Baszcie Czarownic.

mp/rż

Trailer - „Słupskie Powstanie Warszawskie”. Premiera filmu Marcina Prusaka i Stanisława Balcerzaka. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej 13 grudnia 2018 roku, godz. 18.00. Baszta Czarownic, al. F Nullo 8, Słupsk.🎬📽🎞�🇵🇱

Opublikowany przez Stanisław Balcerzak Poniedziałek, 10 grudnia 2018