Parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości od ponad dwóch tygodni przebywała w szpitalu. Lekarze jej stan określali jako „poważny”.

61-letnia Jolanta Szczypińska, z zawodu pielęgniarka, była posłanką na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV, V, VI, VII i VIII kadencji.

W 1979 roku ukończyła Policealne Studium Medyczne. W latach 1979-1989 pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Słupsku, następnie w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. W latach 70. związana z Duszpasterstwem Akademickim.

W 1980 przystąpiła do NSZZ „Solidarność”, współtworzyła struktury związku z swoim miejscu pracy. W latach 80. współpracowała z opozycją, była zaangażowana w kolportaż wydawnictw drugiego obiegu. W 1986 roku prowadzono przeciwko niej postępowanie karne z przyczyn politycznych, które umorzono na mocy amnestii. W latach 90. pracowała w regionalnej „Solidarności” oraz w Biurze Wystaw Artystycznych. Później powróciła do pracy jako pielęgniarka. Od 2001 roku kierowała filią biura poselskiego Lecha Kaczyńskiego.

Należała do Porozumienia Centrum, w którym pełniła funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego w województwie słupskim. W 2001 dołączyła do Prawa i Sprawiedliwości, obejmując stanowisko wiceprezesa zarządu regionu.

W 2004 objęła mandat posła na Sejm IV kadencji po rezygnacji z polityki Wiesława Walendziaka. W klubie parlamentarnym PiS pełniła funkcję wiceprzewodniczącej i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego partii. W Sejmie V kadencji była wiceprzewodniczącą Komisji Zdrowia i członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskała mandat poselski, otrzymując w okręgu gdyńsko-słupskim 47 996 głosów.

W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskała poselską reelekcję, otrzymując 19 819 głosów. W 2015 została ponownie wybrana do Sejmu liczbą 31 013 głosów.

W listopadzie 2018 została hospitalizowana na skutek powikłań po przebytym zabiegu urologicznym. Wcześniej posłanka cierpiała na chorobę nowotworową. Od lat angażowała się w pomoc osobom chorym na nowotwory. Zmarła po ciężkiej chorobie 8 grudnia 2018.

red./wikipedia/ar

Czytaj więcej