fot. twitter.com/czeslawhoc
W rozmowie z Anną Popławską europoseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do sytuacji w Sejmie oraz ocenił pozycję Polski w Unii Europejskiej.

Czesław Hoc ocenił ostatnie ruchy polityczne w Sejmie. Przypomnijmy, że powstał nowy klub Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. W jego skład, oprócz posłów PO, weszła grupa posłów Nowoczesnej: - Każdemu rządowi zależy, by była merytoryczna, konstruktywna i patriotyczna opozycja. Dziś opozycja jest jednak totalna. Nie ma żadnego programu. Jedyny jej program to anty-PiS. Dlatego nie dziwi mnie ta organizacyjna i personalna demolka opozycji. Od początku bowiem Nowoczesna była przybudówką Platformy Obywatelskiej. To był produkt stworzony wspólnie. Nie zaskakuje mnie to, ale to smutne i przykre, że budował się i buduje front przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. To nie wzmacnia demokracji, ale jej szkodzi. Opozycja stosuje bowiem wszelkie metody, by odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy. Także za pomocą ulicy i zagranicy. To nie jest metoda. To jest wichrzycielstwo polityczne.

Europoseł odniósł się także do zarzutów polityków opozycyjnych, którzy twierdzą, że działania Prawa i Sprawiedliwości osłabiają rangę Polski na arenie międzynarodowej: - To totalne bzdura. Bełkot opozycji totalnej. Prawo i Sprawiedliwość jest partią wybitnie proeuropejską. Zdobywamy coraz mocniejszą pozycję w Unii Europejskiej. Jesteśmy szóstą potęgą na 28 krajów, a po brexicie będziemy piątą. Z Polską się więc w Europie liczą. Poza tym Polska prezentuje wartości, pewien fundament, na którym została zbudowana Europa. I to do Polski zaczynają się - mówiąc kolokwialnie - przytulać pewne kraje. Głównie państwa z Europy Środkowo-Wschodniej. To kość niezgody, bo dotychczas była hegemonia Niemiec i Francji. (...) Eurokratów boli to, że nie prowadzimy już polityki bluszczowej, czyli podwieszania się pod Niemcy i Francję. Europa w obecnym wydaniu to klub imienia Karola Darwina. W tej pseudorówności najczęściej wygrywa silniejszy, czyli Niemcy i Francja.

red./ar

Posłuchaj

Gość Studia Bałtyk: Czesław Hoc, europoseł PiS (7.12.2018)