fot. Anna Popławska
Na przebudowę Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej otrzymała blisko 2 miliony złotych dofinansowania ze środków unijnych.

Dyrektor Caritas ksiądz Tomasz Roda podkreśla, że Dom zmieni się nie do poznania: - Dom Samotnej Matki przejdzie gruntowny remont. Będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych, będzie dobudowana winda, przede wszystkim będą poszerzone miejsca. Powstanie również miejsce, gdzie znajdzie schronienie matka ze swoimi starszymi dziećmi. Powstaną sala konferencyjna i sala zabaw z prawdziwego zdarzenia, jadalnia. Myślę, że to będzie przepiękna placówka na Pomorzu Środkowym.

Po przebudowie w Domu Samotnej Matki powstaną także specjalne pomieszczenia, w których prowadzone będą zajęcia terapeutyczne i szkolenia. To ważne, bo Dom Samotnej Matki to miejsce, w którym kobiety przygotowują się do samodzielnego życia. Przekonuje o tym pani Anna, która w koszalińskim Domu Samotnej Matki spędziła prawie rok: - Ja byłam załamana jak tutaj przyszłam, byłam rozbita, nie miałam wartości żadnej. A tutaj człowiek staje na nogi pod każdym względem, nie tylko psychicznym. Jak kiedyś się myślało, że nic się nie da zrobić, tak teraz wszystko jest możliwe. Ten dom mi bardzo dużo pomógł.

Przebudowa Domu Samotnej Matki potrwa do końca przyszłego roku. Całkowity koszt tego projektu to niemal 3 miliony złotych. Na czas remontu podopieczne domu znajdą schronienie w innych placówkach. Nie będzie działało w czasie remontu także Okno Życia.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej otrzymała także dofinansowanie na utworzenie placówki wsparcia dziennego i mieszkania chronionego w Wałczu. Powstaną one w kamienicy przekazanej Caritas przez wałecki samorząd. Koszt tego projektu to ponad 1 milion 200 tysięcy złotych, dofinansowanie to niemal 800 tysięcy złotych.

ap/aj

Posłuchaj

dyrektor Caritas ksiądz Tomasz Roda
pani Anna, która w koszalińskim Domu Samotnej Matki spędziła prawie rok