fot. pixabay.com
To odpowiedź na wniosek złożony przez władze Barwic. Jest on pokłosiem kilku przypadków zagryzienia zwierząt hodowlanych. Wniosek podpisały koła łowieckie z regionu szczecineckiego.

Jak zauważyli myśliwi, od dłuższego czasu można zaobserwować zwiększającą się liczbę wilków w okolicznych lasach. Dowodem jest nagranie udostępnione przez koło „Darz Bór”, na którym widać grupę młodych osobników przechodzących obok ambony.

Dariusz Tederko powiedział, że do spotkania z wilkami doszło także w trakcie ostatniego polowania: - To było polowanie metodą cichych pędzeń. W nagonce mieliśmy również psy. Pojawiły się wilki i zaatakowały te psy. Na szczęście, nie było to dla nich groźne.

Świadomość wzmożonej obecności wilków na Pomorzu Zachodnim ma także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Z tego powodu organizowane są specjalistyczne szkolenia - wyjaśniła Anna Ołów-Wachowicz, rzeczniczka RDOŚ: - Zasadne było wezwanie specjalistów, którzy w rzetelny sposób mogli przekazać swoją wiedzę na temat biologii wilka, jego zachowań wobec człowieka. Ważne jest to, że zostały omówione aspekty prawne dotyczące jego ochrony gatunkowej oraz eliminacji.

Według szacunkowych danych na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku przebywa obecnie około pół tysiąca wilków.

ms/rż

Jak myślicie, o której myśliwy zszedł z ambony?

Opublikowany przez Koło Łowieckie Darzbór w Szczecinku Niedziela, 11 listopada 2018

Czytaj więcej

Posłuchaj

Anna Ołów-Wachowicz, rzeczniczka RDOŚ
Dariusz Tederko o wilkach