fot. Mateusz Sienkiewicz
W ośmioletniej historii zbiórki na rzecz Hospicjum Świętego Franciszka z Asyżu tak wysokiej kwoty jeszcze nie było. Wszystko dzięki zaangażowaniu niemal 200 osób z całego powiatu.

Samorządowcy, duchowni i wolontariusze kwestowali 1 listopada na nekropoliach w mieście i gminie Szczecinek, w Barwicach, Białym Borze, Grzmiącej i Bornem Sulinowie. Dzięki ich zapałowi udało się zebrać kwotę, która wesprze działalność szczecineckiego hospicjum.

- Wydatki hospicjum są duże, niezależnie od tego, czy mamy 15 czy 10 pacjentów. To około 85 tys. złotych miesięcznie. Z Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymujemy maksymalnie 60 tysięcy. Tę lukę musimy uzupełnić sami i dlatego serdecznie dziękujemy za zebrane i przekazane nam pieniądze - mówi dr Dorota Szpernalowska, skarbnik hospicjum.

Dużym wsparciem dla szczecineckiego hospicjum jest także 1% podatku. Z tego tytułu w ubiegłym roku do kasy placówki trafiło ponad 130 tysięcy złotych.

Hospicjum w Szczecinku działa od początku 2018 roku, ale kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia obowiązuje od lipca tego roku. Od początku działalności pod opieką placówki było 35 osób. W tej chwili mieszka tu 6 pacjentów.

ms/ar