fot. PKP Intercity
Spółka nowy rozkład połączeń wprowadzi 9 grudnia. Kolejarze zapewniają, że podróż w regionie ma być szybsza i bardziej komfortowa.

PKP Intercity zwiększa liczbę połączeń między Szczecinem a Kołobrzegiem i Koszalinem. Więcej pociągów będzie też kursowało ze Szczecina do Zielonej Góry i Wrocławia. Od czerwca 2019 roku pociąg EIC Chrobry w relacji do Warszawy Wschodniej będzie odjeżdżał ze stacji w Szczecinie o 4:43. To umożliwi skrócenie czasu dojazdu do celu o ok. 20 minut.


Obowiązujący od 9 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. W związku z pracami na linii Poznań - Szczecin zmieni trasę część pociągów do Szczecina, pojadą przez Rzepin i Gryfino. IC Portowiec pojedzie trasą Szczecin - Warszawa przez Rzepin, Poznań, Kalisz i Łódź.

W czasie wakacji do Kołobrzegu będą jeździć nadal aż 3 pary komfortowych pociągów kategorii Express InterCity Premium. Dodatkowo pojawia się nowy, sezonowy pociąg EIC Fregata relacji Warszawa - Kołobrzeg. Sezonowy pociąg TLK Mierzeja relacji Lublin - Hel/Kołobrzeg pojedzie przez Białogard, Bydgoszcz, z postojem w Warszawie Centralnej. Wakacyjny pociąg TLK Łebsko będzie kursował aż do Jeleniej Góry. TLK Pirania pojedzie od Szczecina przez Nowogard i Płoty, będzie obsługiwał relację Bielsko-Biała - Kołobrzeg.

Zmiany planowane są także w Pomorskiem. PKP Intercity przygotowało więcej komfortowych połączeń między stolicą a Trójmiastem. Uruchomi też dodatkowe dwie pary pociągów kategorii Express InterCity Premium. Nowością będzie m.in. poranne połączenie składami Pendolino z Warszawy do Gdańska, które umożliwi dojazd do celu tuż po godzinie 8, a powrót do stolicy na godzinę 22:30. Pociąg TLK Małopolska w nowym rozkładzie odjedzie 2 godziny wcześniej z Gdyni, a dzięki temu dojedzie do Warszawy około godziny 9. Pociągi kategorii TLK na odcinku Gdańsk - Warszawa będą miały skrócony czas przejazdu.

Nowy rozkład uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Prace modernizacyjne na linii Tczew - Bydgoszcz mogą wpłynąć na wydłużenie czasu przejazdu pociągów z Gdyni do Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Łodzi i Katowic. Pociąg TLK Bachus, ze względu na prace modernizacyjne, będzie kursował do Zielonej Góry do końca sierpnia 2019. Od września 2019 rozpocznie kursowanie pociąg TLK Pułaski na trasie Gdynia - Bydgoszcz - Poznań - Ostrów Wlkp. - Częstochowa Stradom - Kraków.

Popularny nocny pociąg TLK Rozewie będzie wzmocniony dodatkową grupą wagonów. Pojedzie trasą Gdynia - Bydgoszcz - Poznań - Wrocław - Katowice - Bielsko-Biała. Zastąpi pociąg IC Pogoria. Pociąg TLK Ustronie relacji Przemyśl - Kołobrzeg kursować będzie przez Kraków - Częstochowę Stradom - Inowrocław - Toruń - Iławę - Gdynię, z pominięciem Warszawy. Pociąg TLK Pobrzeże pojedzie w wydłużonej relacji do Wrocławia przez Łódź i Kalisz.

red./ar