fot. biblioteka Piła
Dziś z jej oferty korzysta około 15 tysięcy osób. Początki nie były jednak łatwe.

Placówka rozpoczęła działalność w trudnych, powojennych czasach.

- Biblioteka powstawała w okresie, gdy Piła była zniszczona wskutek działań wojennych. Na początku to był tak naprawdę jeden regał z książkami. Było ich jednak tak mało, że mieszkańcy te książki po prostu wymieniali na bieżąco między sobą, a żadna z nich nie stała długo na półce. To pokazuje, jak wielka była potrzeba pilan, by czytać książki i mieć jakąś odskocznię od tej powojennej rzeczywistości - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor biblioteki.

Dziś pilska biblioteka to nie tylko wypożyczalnia tradycyjnych książek, e-booków i audiobooków, ale i miejsce spotkań z autorami. Można w niej wypożyczyć też programy multimedialne i gry komputerowe. W bibliotece są m.in. urządzenia dla osób z dysfunkcją wzroku - tzw. czytaki i komputer z klawiaturą w języku Braille`a. Pilska biblioteka przygotowuje też książkowe wyprawki dla nowo narodzonych dzieci i ich rodziców.

Świętujący jubileusz czytelnicy przyznają, że nie wyobrażają sobie, by w coraz bardziej cyfrowym świecie biblioteki miały zniknąć.

- Chodzę do biblioteki, żeby być na bieżąco z literaturą współczesną. Przeglądam też czasopisma i biorę udział w spotkaniach z literatami - powiedziała nam jedna z czytelniczek.

Jak wynika ze statystyk - najwięcej, bo prawie 70 proc. czytelników pilskiej biblioteki sięga po literaturę piękną.

pg/ar

Posłuchaj

czytelnicy
Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor biblioteki