fot. Przemysław Grabiński
Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał, że polscy rolnicy powinni stawiać na wytwarzanie żywności wysokiej jakości. Zapewnił także, że KOWR wesprze budowę mieszkań w Koszalinie.

- Produkcja regionalna to wielka szansa dla rolników. Możemy zaistnieć na rynku światowym przede wszystkim żywnością wysokiej jakości - stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ryszard Jaszczowski, producent produktów rolnych i zarazem kanclerz zachodniopomorskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, zwrócili uwagę na fakt, że od 1 stycznia, w związku z wejściem w życie przepisów o rolniczym handlu detalicznym, zdecydowanie łatwiej jest sprzedawać produkty regionalne: - Możemy teraz przetwarzać produkty owocowo-warzywne i sprzedawać je w gospodarstwie. Od pierwszego stycznia będziemy mogli je sprzedawać do sklepów.

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że nowe przepisy dla producentów regionalnych pozwolą im na sprzedaż swoich produktów bez podatku do kwoty 40 tysięcy złotych.

fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk

KOWR wesprze budowę mieszkań w Koszalinie

W Koszalinie Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział także, że na położonych w mieście gruntach Skarbu Państwa powstaną mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”: - Do realizacji tego programu potrzebna jest współpraca wielu instytucji oraz samorządowców. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Koszalina jest mocno zaangażowany w promowanie programu Mieszkanie Plus. Uzyska silne wsparcie ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który przekaże grunty pod budowę domów mieszkalnych.

Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, podkreślił, że rzeczywiście jest szansa na budowę w mieście lokali mieszkalnych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus: - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie posiada grunty pod budownictwo mieszkaniowe, ale niestety pan prezydent Jedliński nie wykazał zainteresowania współpracą z nami. Dlatego KOWR nawiązał współpracę z kandydatem na prezydenta panem Andrzejem Jakubowskim. W przyszłym tygodniu przedstawimy wspólny program dla mieszkańców Koszalina.

Wizyta ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego związana była z podsumowaniem rocznej działalności koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Minister nie ukrywał, że dobrze się stało, że w województwie zachodniopomorskim działają dwa oddziały tej instytucji. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie jest jednym z 17 oddziałów działających w kraju. 1 września 2017 roku KOWR przejął zadania zlikwidowanych już Agencji Nieruchomości Rolnej i Agencji Rynku Rolnego.

fot. Renata Pacholczyk

Minister w Szczecinku: zakładanie spółdzielni rolniczych to szansa szczególnie dla młodszych rolników

Wieczorem Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z rolnikami z regionu szczecineckiego i zapewniał ich, że rząd robi wszystko, by pozycję polskich rolników i rolnictwa wzmacniać. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin - rolnicy powinni też sami organizować się i łączyć, a to umożliwia im ustawa o spółdzielniach rolniczych. Minister dodał, że jest przekonany, że szczególnie młode pokolenie rolników powinno mieć świadomość płynących z tego korzyści.

- Na przykładzie Niemiec i Francji widać, że taka współpraca jest wręcz niezbędna. Młodzi rolnicy myślą ekonomicznie i to przeświadczenie, że razem ugramy więcej powinno zadecydować o powstawaniu spółdzielni rolniczych - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że w budowaniu silnej pozycji polskiego rolnictwa pomaga realizowany przez rząd "Plan dla wsi". Gospodarzom z regionu mówił m.in. o pomocy suszowej i możliwościach jakie daje ustawa o rolniczym handlu detalicznym. Przekonywał, że obecny rząd jest pierwszym tak przyjaznym i otwartym na sprawy polskiej wsi i rolnictwa. Uczestnicy spotkania mówili z kolei, że mimo niełatwej sytuacji na wsi dostrzegają efekty zmian.

Jan Krzysztof Ardanowski zapewniał też rolników, że ministerstwo cały czas szuka nowych rynków eksportowych.

W piątek o godzinie 8:07 Jan Krzysztof Ardanowski będzie na naszej antenie „Gościem Studia Bałtyk”.

rp/pg/ar

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Ryszard Jaszczowski, producent produktów rolnych
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi
Jan Krzysztof Ardanowski o przekazaniu gruntów przez KOWR
Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
minister Ardanowski w Szczecinku o zakładaniu spółdzielni rolniczych
rolnicy po spotkaniu w Szczecinku