fot. Przemysław Grabiński
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślił, że uczelnie już korzystają z możliwości, jakie daje reforma. Powstają np. pierwsze federacje uczelni.

Konstytucja dla Nauki weszła w życie 1 października. Szef resortu nauki podkreślił, że reformie towarzyszy zdecydowane zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe: - W przyszłorocznym budżecie będzie 2 miliardy więcej na naukę i szkolnictwo wyższe. A do tego rząd wyda obligacje w wysokości 3 miliardów złotych. To razem 5 miliardów - sytuacja bez precedensu po 1989 roku. Zdecydowanie największy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe.

Symboliczny czek, na mocy którego ponad 14,5 miliona złotych w obligacjach skarbowych na inwestycje otrzyma Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile wręczył wczoraj rektorowi uczelni wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Dardziński. Takie czeki odebrali już też przedstawiciele innych uczelni.

Gowin w Pile zachęcał też do głosowania na kandydatów Porozumienia i Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach samorządowych. Jego zdaniem, od trzech lat trwa „dzieło głębokiej naprawy Polski”, dzięki czemu rodziny otrzymały realne wsparcie, a Polska jest bezpiecznym krajem z rozwijającą się gospodarką. - Te dokonania chcemy przenieść na samorządy - mówił w Pile wicepremier Jarosław Gowin.

pg/ar

Posłuchaj

Jarosław Gowin o zwiększeniu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe
Jarosław Gowin zachęcał do głosowania na kandydatów Porozumienia i Zjednoczonej Prawicy