fot. wikimedia/flickr
Kongijski ginekolog Denis Mukwege został wyróżniony za pomoc osobom seksualnie wykorzystanym w tym kraju. Pochodzącą natomiast z Iraku Nadię Murad, która jest jazydzką działaczką społeczną, Komitet Nolowski docenił za jej wsparcie dla ofiar seksualnego niewolnictwa w Państwie Islamskim.

Komitet Noblowski poinformował, że tegoroczni laureaci zostali wyróżnieni za walkę z przemocą seksualną w konfliktach zbrojnych. Mówiła o tym Berit Reiss-Anderson, przewodnicząca komitetu: - Oboje laureaci wnieśli istotny wkład w zwrócenie uwagi i w walkę z takimi właśnie zbrodniami wojennymi. Denis Mukwege poświęcił swoje życie, by bronić ofiar przemocy seksualnej. Nadia Murad to ofiara przemocy, która głośno mówi o aktach przemocy popełnionych wobec niej i wobec innych

Lekarz z Konga jest ginekologiem, który pomaga ofiarom przemocy seksualnej w swoim kraju. Prowadzi on otwartą dziewiętnaście lat temu klinikę w Bukavu, na wschodzie Konga. Tysiące ofiar przemocy, głównie kobiet, otrzymuje tam opiekę medyczną, a część z nich jest poddawana operacjom chirurgicznym.

Z kolei iracka jazydka Nadia Murad została w 2014 roku uwięziona przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Mosulu. W niewoli była wielokrotnie gwałcona. Po oswobodzeniu zaczęła walczyć o prawa kobiet.

Przedstawiciele Komitetu Noblowskiego poinformowali, że nie udało im się dotąd skontaktować z laureatami.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w rocznicę śmierci jej fundatora -  szwedzkiego przemysłowca Alfreda Nobla.

IAR/rż

Posłuchaj

Berit Reiss-Anderson, przewodnicząca komitetu