fot. facebook.com/FIVB.InternationalVolleyballFederation
To drugi z rzędu, a trzeci w historii złoty medal wywalczony przez reprezentację Polski. W 1974 roku w Meksyku triumfował zespół trenera Huberta Wagnera, przed czterema laty Stephane'a Antigi, a w tym roku na parkietach Włoch i Bułgarii - drużyna prowadzona przez Belga Vitala Heynena.

Bartosz Kurek został najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata, z kolei jego trzej reprezentacyjni koledzy trafili do drużyny marzeń turnieju. Michał Kubiak okazał się najlepszym przyjmującym, Piotr Nowakowski -  środkowym, a Paweł Zatorski - libero. Najlepszą szóstkę uzupełnili Douglas Souza, Lucas Saatkamp, Micah Christenson oraz Matthew Anderson.

Prezydent Polski, Andrzej Duda pogratulował naszym siatkarzom. Na swoim twitterowym koncie napisał: Polska Mistrzem Świata w piłce siatkowej po raz drugi z rzędu! Co za radość! Co za sukces!!! DZIĘKUJEMY!!! Jesteście WSPANIALI!! Brawo Biało-Czerwoni! BRAWO!!!

Ryszard Bosek, mistrz świata sprzed 44 lat przewidywał przed turniejem, iż Polacy mogą sięgnąć po medal. Podkreślił również, że kluczem do pokonania Brazylijczyków była półfinałowa wygrana ze Stanami Zjednoczonymi: - Powiedziałem już wcześniej, że powinniśmy walczyć o medale. Najtrudniejszy był mecz z Amerykanami, którzy są mocniejszym zespołem. Zwycięstwo nad nimi pozwoliło dodać naszym zawodnikom pewności, że Brazylia jest słabsza. 

Według Ryszarda Boska o sukcesie polskich siatkarzy zadecydowały dwa czynniki: - Jednym z podstawowych była zagrywka - nie była ona silna, ale taktyczna i przygotowana do każdego z zespołów -  i jej przyjęcie.

Polska - Brazylia 3:0 (28:26, 25:20, 25:23)

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek – Pawel Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Jakub Kochanowski, Grzegorz Łomacz.

Brazylia:
Bruno Rezende, Wallace, Felipe Fonteles, Maurício, Douglas Souza, Lucas Saatkamp – Thales (libero) oraz Isac, Evandro Guerra, William, Maique Reis Nascimento (libero), Lucas Loh, Eder Carbonera.

IAR/rż

The Men’s #Volleyball World Champions... POLAND!! ���� ���� #FIVBMensWCH #VolleyballWCHs

Opublikowany przez FIVB - International Volleyball Federation Niedziela, 30 września 2018

BRA - POL Match Point

Polska Biało-Czerwoni ���� Polska Siatkówka ! The Poles defend their title, beating Brazil ���� CBV - Confederação Brasileira de Voleibol 3-0 (28-26, 25-20, 25-23), turning Turin’s Pala Alpitour into a frenzy! Stats and photos: http://bit.ly/2IsDImm #FIVBMensWCH #volleyballWCHs #volleyball

Opublikowany przez FIVB - International Volleyball Federation Niedziela, 30 września 2018

Posłuchaj

Ryszard Bosek, mistrz świata z 1974 roku
Ryszard Bosek o tym, co zadecydowało o sukcesie Polaków