fot. Teatr Nowy/FB
Spektakl „Klątwa" w wykonaniu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie zdobył pierwszą nagrodę w słupskim festiwalu teatralnym „Scena Wolności”.

- W kategorii inscenizacja, nagrodę główną festiwalu w wysokości 20.000 złotych otrzymała sztuka Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie pt. „Klątwa”. Komisja zastrzega, że nagroda pieniężna powinna być podzielona między aktorami – powiedziała Anna Sobiecka, przewodnicząca jury.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymała Marta Ścisłowicz, która wystąpiła w spektaklu „Caryca Katarzyna”. Najlepszymi aktorami zostali natomiast Paweł Sankiewicz i Janusz Marchwiński, grający w przedstawieniu „Lubiewo”.

Wyróżnienia otrzymali również: spektakl „Caryca Katarzyna”, Karolina Kuklińska - za rolę w sztuce „Zakonnice odchodzą po cichu”, a także Maciej Zakrzewski - za muzykę do przedstawienia „Trololo”.

„Klątwa" wzbudziła olbrzymie kontrowersje w Słupsku. Przed festiwalem, do sądu i prokuratury zostały skierowane wnioski odwołanie spektaklu. Radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali na nadzwyczajnej sesji zwrócić się z apelem do prezydenta o wycofanie sztuki. W przeddzień jej wystawienia, w sali teatru został rozlany kwas masłowy, wywołujący silny fetor,. W efekcie spektakl przeniesiono do innej hali.

rsz/rż

fot. Rafał Szymański
Czytaj więcej

Posłuchaj

Anna Sobiecka, przewodnicząca jury