fot. pixabay.com
„Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?” Tak brzmi tytuł poradnika laktacyjnego, którego promocja odbyła się na oddziale neonatologicznym słupskiego szpitala.

Autorka poradnika, Zuzanna Kołacz- Kordzińska podkreśliła istotę karmienia dziecka mlekiem matki: - Do tej pory nie znaleziono dla dziecka lepszego pokarmu. Karmienie piersią jest wielką inwestycją dla zdrowia dziecka i jego mamy. Na całym świecie przeprowadzane są analizy, które pokazują, że karmienie piersią jest ważne i opłacalne dla zdrowia.

Z kolei pediatra - dr Magdalena Kukulska twierdzi, że jest wiele korzyści płynących z karmienia piersią: - Jedną z nich jest zwiększona odporność dzieci na choroby. Mleko mamy jest stymulatorem układu immunologicznego. Wspiera rozwój układu nerwowego czy siatkówki oka. Chroni dzieci przed biegunką lub martwiczym zapaleniem jelit, a także ponad dziesięciokrotnie zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Poradnik laktacyjny został wydany przez Samorząd Województwa Pomorskiego i trafił już na oddziały noworodków szpitali regionu pomorskiego.

mh/rż

Posłuchaj

Zuzanna Kołacz- Kordzińska, autorka poradnika
dr Magdalena Kukulska, pediatra