fot. prezydent/twitter
Podczas spotkania, Donald Trump powiedział, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego bardzo ważne. Dodał, że jego administracja rozważa umieszczenie w Polsce stałych baz wojskowych.

- Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne jak dla prezydenta Polski - stwierdził Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych zadeklarował, że jego administracja rozważa umieszczenie w Polsce stałych baz wojskowych. Trump nie powiedział jednak, czy ostatecznie zgodzi się na taki pomysł.

O umieszczenie w Polsce stałych amerykańskich baz zabiegali prezydenci Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Pomysł powrócił ostatnio za sprawą byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza, który miał proponować Amerykanom znaczące inwestycje ze strony Polski w zamian za bazy. Pomysł wywołuje sprzeciw części wojskowych, dyplomatów NATO oraz ekspertów. Uważają oni, że mogłoby to pogorszyć stosunki z Rosją i byłoby ominięciem sojuszniczej jedności NATO.

W trakcie dzisiejszego spotkania w Białym Domu, amerykański przywódca skrytykował też Niemcy za projekt Nord Stream 2, nazywając decyzję o jego budowie "absurdalną".

Prezydent Trump wspominał także swoją wizytę w Warszawie w lipcu ubiegłego roku. - Mamy wspaniałe relacje. Jak wiecie, w zeszłym roku byłem z wizytą w Polsce, gdzie wygłosiłem przemówienie. To był wyjątkowy dzień. Wielki dzień dla obydwu krajów. Nigdy nie zapomnę przyjęcia przez Polaków, było wspaniałe. Na pewno nie zapomnę tych tłumów, które ciągnęły się przez dziesięć przecznic. Ogromne tłumy były wszędzie. To pokazuje przyjaźń i uczucie jakim Polacy darzą Stany Zjednoczone - powiedział Donald Trump.

Andrzej Duda, w imieniu swoim i Agaty Kornhauser-Dudy podziękował Trumpowi za zaproszenie do Białego Domu: - Bardzo się cieszymy, że tu jesteśmy. Dziękujemy za Pana zaproszenie. Dziękuję też za Pana wspaniałe, niezapomniane przemówienie w Warszawie [w ubiegłym roku]. Dla Polaków było bardzo ważne, że mówił Pan o Powstaniu Warszawskim i wszystkich ważnych momentach naszej historii. Dziękuję raz jeszcze.


IAR/ar