fot. Anna Winnicka
W Archiwum Państwowym można zobaczyć kolejną wystawę przygotowaną z okazji 500. rocznicy reformacji, która na terenie Księstwa Pomorskiego została wprowadzona w 1534 roku, podczas sejmowych obrad w Trzebiatowie.

Zdaniem ks. Janusza Staszczaka, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej wystawa jest ciekawa dzięki zderzeniu historii ze współczesnością: - Wystawa jest przekrojowa - pokazuje historię, ale też czasy powojenne i życie polskiej parafii. Protestantyzm do 1945 roku żył głównie w języku niemieckim, na początku reformacji także występował w języku słowiańskim. Katechizm Mostnika pokazuje, że był dość zbliżony do języka polskiego.

Wystawa została uzupełniona o zbiory pochodzące z Archiwum Państwowego w Koszalinie. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, dyrektor Archiwum -  Joanna Chojecka, są to głównie unikatowe księgi metrykalne parafii ewangelickich: - Materiały obejmują rejestry urodzeń, zgonów i małżeństw. Zgodnie z prawem pruskim, od 1794 zostały wprowadzone w ujednoliconej formie. Jest to niebywała skarbnica odnośnie mieszkańców. Są do tego akta budowlane dotyczące remontów, przebudowy kościołów i otoczenia, często znajdujących się w pobliżu cmentarzy.

Polsko-niemiecka wystawa "Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej - Pomorze i Wschodnia Brandenburgia" została przygotowana przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie. Wystawę można oglądać do końca października.

aw/rż

fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka

Posłuchaj

Joanna Chojecka o wystawie ks. Janusz Staszczak o wystawie