fot. Marcelina Marciniak
Tablicę pamiątkową w hołdzie Żołnierzom 2. Korpusu Polskiego pod przywództwem gen. Władysława Andersa odsłonięto na cmentarzu komunalnym.

Obok tablicy wkopano urnę z ziemią z pola biwy pod Monte Cassino.

W uroczystościach udział wzięła córka generała senator Anna Maria Anders: - Wychowałam się w duchu Monte Cassino. Dopiero we Włoszech można zdać sobie sprawę z faktu, jak dzielnie walczyli polscy żołnierze i jak wielu z nich tam zginęło. Musimy zachować pamięć o tych bohaterach, ponieważ w czasie komunizmu było to zakazane. Musimy ten czas nadrobić.

Dla Jolanty Siwiec ze Sławna to szczególna uroczystość: - Mój wujek Jan Czyżewski walczył pod Monte Cassino. Był sanitariuszem. W czasie ostrzału, gdy wynosił z pola bitwy kolegę, został ciężko ranny. Zmarł w wieku 44 lat, na obcej ziemi.

Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Oddział Koszalin oraz Urząd Miejski w Sławnie.

2. Korpus Polski został założony w 1943 roku. W maju 1944 zdobywał Linię Gustawa zdobywając Monte Cassino. W lipcu 1944 na wybrzeżu Morza Adriatyckiego wyzwolił Ankonę, sierpień-wrzesień przełamał linię Gotów, w październiku walczył w Apeninach. W kwietniu 1945 brał udział w bitwie o Bolonię.

mm/ar

fot. Marcelina Marciniak
fot. Marcelina Marciniak
fot. Marcelina Marciniak
fot. Marcelina Marciniak

Posłuchaj

Jolanta Siwiec ze Sławna
senator Anna Maria Anders, córka generała Andersa