fot. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
Przez cztery festiwalowe dni na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego wystawionych zostanie dziewięć spektakli.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną przedstawienia teatrów między innymi z Warszawy, Opola, Torunia i Słupska. Zaplanowano też warsztaty i spotkania z twórcami.

- Istotą festiwalu m-teatr jest pokazanie młodej twórczości, reżyserów, którzy mają w swoim dorobku do dziesięciu realizacji scenicznych. Oznacza to, że spektakle konkursowe mają charakter poszukujących. Młodość ma bowiem to do siebie, że poszukuje, wierci dziurę w całym i dzieli włos na czworo - powiedział Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD.

Po każdym spektaklu odbywać się będą spotkania z twórcami. Ważnym punktem festiwalu są także warsztaty teatralne.

- Zaplanowaliśmy cztery wydarzenia towarzyszące, laboratoria i warsztaty dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i animatorów kultury. To nowość. O teatrze trzeba mówić profesjonalnie, pokazywać debiutantów, ale przede wszystkim trzeba chować tzw. narybek - podkreślił Piotr Pawłowski, kierownik literacki BTD.

Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych m-teatr potrwa w Koszalinie do 22 września. Budżet festiwalu to niemal 260 tysięcy złotych, z czego 120 tysięcy złotych to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polskie Radio Koszalin jest patronem medialnym festiwalu.

ap/ar/rż

Posłuchaj

Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD
Piotr Pawłowski, kierownik literacki BTD