fot. PO/twitter
To między innymi dopłaty do edukacji i dodatkowe wsparcie dla uczniów, rozszerzenie systemu wsparcia dla seniorów, kontynuacja budowy "orlików" oraz walka ze smogiem i powstrzymanie importu śmieci do Polski.

Lider PO powiedział, że jednym z celów Koalicji Obywatelskiej jest zapewnienie dzieciom równych szans w edukacji. Dlatego - zadeklarował - Koalicja chce, by uczniowie w całej Polsce mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji. - To także zwiększy równość szans życiowego startu, bo bardzo często wybór wymarzonej szkoły jest poza zasięgiem utalentowanych dzieci z biedniejszych rodzin z terenów wiejskich. Ich rodziców często nie stać na sfinansowanie dojazdu do szkoły. Bezpłatny bilet komunikacji publicznej dla dzieci i uczącej się młodzieży raz na zawsze, jesteśmy pewni, ten problem rozwiąże - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna obiecał również zwiększenie wsparcia dla osób starszych. - Uczynimy z opieki nad seniorami obligatoryjne zadanie dla wszystkich samorządów w Polsce - powiedział lider PO. Jak dodał, jednym z pomysłów jest uruchomienie specjalnego telefonu, pod którym seniorzy będą mogli poprosić o pomoc lekarską czy o przysłanie do domu fachowca w przypadku nagłej awarii. W myśl propozycji, seniorzy uzyskają także wsparcie przy wypełnianiu wniosków do urzędu i dojeździe do lekarza.

Szef Platformy Obywatelskiej wskazywał, że w latach 2009-2012 koalicji PO-PSL udało się zbudować lub wyremontować ponad 3800 kilometrów dróg lokalnych i zbudować ponad 2600 boisk piłkarskich - "orlików". Zapowiedział kontynuowanie obu programów, tak, by - jak mówił - "mieszkańcy każdego regionu w Polsce mogli jeździć po bezpiecznych drogach lokalnych, a dzieci w każdej polskiej gminie miały prawdziwe boisko i mogły z niego korzystać".

Grzegorz Schetyna poinformował też, że do Koalicji Obywatelskiej przyłączyła się Barbara Nowacka i jej Stowarzyszenie Inicjatywa Polska. Wyraził nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana również w czasie kolejnych wyborów. Barbara Nowacka jest obecna na warszawskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej. W skład Koalicji wchodzi też Nowoczesna.

IAR/ar