Podczas rozmowy z Andrzejem Watemborskim podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odniósł się do reformy szkolnictwa wyższego.

- Autonomia uczelni została zwiększona. Lokalne ośrodki edukacji nie ucierpią na tej reformie. Dalej będą mogły się rozwijać Zwiększyliśmy także ochronę praw studenckich i wprowadziliśmy specjalny program stypendialny dla nowych doktorantów – powiedział wiceminister.

Gość audycji opowiedział również o zmianach, które zajdą w systemie kwalifikowania dziedzin nauki: - Rozporządzenie jest w trakcie konsultacji. Bazujemy na międzynarodowym systemie kwalifikacji dziedzin nauki OCED. Po prostu inaczej zostanie nazwany tytuł doktorski. Jeśli ktoś byłby doktorem nauk astronomicznych, to stałby się doktorem nauk fizycznych. Jest więcej podobnych przypadków, włókiennictwo stanie się częścią inżynierii materiałowej, a administrację wchłoną nauki o polityce. Przez wiele lat polska nauka się rozdrobniła na aż sto dwie dyscypliny. To jest rekordowa liczba na świecie. My chcemy je skonsolidować do czterdziestu pięciu dyscyplin.

Więcej można dowiedzieć się w poniższej audycji.

Posłuchaj

Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego